Traditionenen tro drog repræsentanter fra UFF-Humana afsted mod Allinge, Bornholm, for at være en del af det traditionsrige og altid travle Folkemøde. 

Her kan du se billeder fra Folkemødet og høre mere om, hvilke arrangementer UFF-Humana tog del i.

Kutteren M/S Anton
I samarbejde med CISU-Civilsamfund i Udvikling og Levende Hav, afviklede vi en times program på Fiskekutteren Anton. Kutteren har de sidste to år været placeret i inderhavnen i Allinge, lige overfor DR's scene, så man er garanteret rigeligt med fodtrafik og aktivitet. I år havde vi medbragt informationsmateriale og poser med garn, fundet i vores tekstilindsamling. 

Repræsentanter fra UFF-Humana på Folkemødet 2025

Workshop: Print på genbrugstøj med Avilius 
Vi har igen i år bidraget med genbrugstøj til Terapihuet Avilius´ workshop, hvor du hver dag på folkemødet kan printe din egen t-shirt, skjorte, top m.m.
Har kan man som folkemødegænger vælge mellem vigtige budskaber som f.eks. "Det er ikke dig, det er kapitalismen", "Kold verden, varmt hjerte" og "systemkritik før selvkritik". 

Folkemoedet 2025 Tryk på t-shirt med Terapihuset Avilius

Paneldebat: Ender dit brugte tøj som velgørenhed eller affald? 
I år havde Verdens Bedste Nyheder inviteret UFF-Humanas Miljø- og genbrugsrådgiver, Kaj Pihl, til at deltage i en paneldebat om eksport af genbrugstøj til Afrika.  Med i panelet var også Lars Fogh Mortensen fra Det Europæiske Miljøagentur og Johanne Rebsdorf fra Norion.  Sammen med moderator, redaktør fra Verdens Bedste Nyheder Karoline Rahbek, førte panelisterne gennem et område som erbåde komplekst, fascinerende og interessant! Paneldebatten vakte stor interesse blandt de fremmødte, og gave anledning til flere spørgsmål og efterfølgende snakke med panelisterne. 

Folkemoedet 2025 VBN