Nyheder fra UFF Humana

Tøj der skaber udviklingVelkommen til 2018 hvor vi i dag offentliggør vores nye facebook side. Her deler vi nyheder, billeder og begivenheder fra foreningens arbejde. Kort sagt holder jer opdateret om  vores arbejde fra Folk til Folk. UFF-Humana er en miljø- og udviklingsorganisation, der blev startet i 1977. Foreningens formål er at støtte fattige mennesker i udviklingslande med at opnå fødevaresikkerhed, uddannelse og adgang til et sundt liv. Vi indsamler brugt tøj i Danmark og overskuddet fra tøjindsamlingen går til udviklingsarbejde i Zimbabwe og Guinea-Bissau. Vi støtter småbønder gennem Farmers Club projekter og sundhedsarbejde gennem HOPE projektet i Zimbabwe. I Guinea-Bissau støtter vi uddannelse af skolelærere til landområderne. UFF-Humana har også som sit formål at beskytte og forbedre det naturlige miljø, som er en livsbetingelse for os alle. Hermed link til facebook

https://www.facebook.com/UFFHumana/